Ana sayfa Köşe Yazıları Türkiye Jeneratör Sektörü ve ENKA Enerji Çözümleri

Türkiye Jeneratör Sektörü ve ENKA Enerji Çözümleri

2138
0
PAYLAŞ

 

ENKA Pazarlama İhr.İth.A.Ş. bünyesinde endüstriyel satış departmanında 10 yılı aşkın süredir NK POWER marka dizel jeneratörler ile 16,5 – 1000 kVA güç bandında; SDMO marka dizel jeneratörler ile 1 – 3300 kVA güç bandında enerji çözümleri sağlamaktayız.

Üretilmesi, uzak mesafelere iletilmesi, dağıtılması ve diğer enerji türlerine dönüşümü hala en efektif olan kaynak elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisini kullanan her tüketici de doğal olarak potansiyel jeneratör müşterisidir.

Dizel jeneratörler, günümüzde hemen hemen tüm planlı yatırımlarda yeralmaktadır. Üretimin, hizmetin, genel anlamda hayatın aksamaması için artık olmazsa olmaz durumda bir yatırım aracıdır. Uygulamada genellikle standby (şebeke yedeği) olarak kullanılmakta olup, şebeke enerjisinin olmadığı lokasyonlarda prime (sürekli) enerji kaynağı olarak ta kullanılmaktadır.

Jeneratör, geçmişte konutlarda lüks statüde bir ekipman iken, yasal standartların revize olması ile demirbaş niteliği kazanmıştır.  Ayrıca; maden ocakları, hazır beton santralları, oteller, alışveriş merkezleri, hava meydanları, sağlık kompleksleri, data center gibi ciddi elektriksel altyapısı olan yatırımlarda çok yüksek kapasiteli jeneratörlerin kullanım zorunluluğu ile pazarın cirosal büyüklüğü de her geçen yıl artmaktadır.

Dizel jeneratör üretimi, temelde, uygun özellikte motorların ve alternatörlerin konfigüre edilmesi esasına dayanan ve ticari girdilerinin %85’ini motor & alternatör grubunun teşkil ettiği bir proses olduğu için Dünya genelinde akuplaja bağlı bir endüstridir. Ülkemizde de bu şekilde işlemekte, bizim gibi bazı firmalar da komple ithal gruplar sağlamaktadır.

Tüm Dünya’da kabul görecek ve yüksek satış adetlerini yakalayacak kalitede ve bilinirlikte bir motor markası yaratamadığımız sürece ülkemizde endüstriyel dizel motor üretimi fizibl olmayacak ve ithalata bağlı bir sektör olarak varlığını sürdürecek gibi görünüyor.

İş makinaları ve istif makinaları sektörlerinde olduğu gibi satış verilerinin kayıt altına alınabildiği dernek organizasyonu mevcut olmadığı için ve jeneratörlerin tümü yekpare olarak ithal edilmediğinden dolayı G.T.İ.P.Numaralarından da adet ve ciro bazında sektörün büyüklüğü net olarak ölçülebilir değildir.

Türkiye’de dizel jeneratör sektörünün yıllık takriben 350.000.000-EURO büyüklükte olduğu ancak yeni yatırımların niteliğinden dolayı pazarın büyüme trendinde olacağı öngörülmektedir.

1.derecedeki kullanıcılar; elektrik kesintilerine asla tahammülü olmayan, enerji yokluğunda zaman, para, güvenlik ve itibar kaybetme riskleri ile karşı karşıya olan işletmelerdir.

(Hastaneler, hava meydanları, oteller, alışveriş merkezleri, maden ocakları, hazır beton santralları, gsm operatörleri, endüstriyel tesisler ve savunma sanayi gibi…)

2.derecede ise ağırlıkla konutlar, kobiler ve hizmet sektörü gelmektedir.

Bireysel kullanımda dizel jeneratörlerden ziyade portatif klastaki benzinli jeneratörler tercih edilmektedir.

Sektördeki belli başlı tedarikçilerin dışında her 4-5 yılda bir yeni dengeler oluşmaktadır. Bazı oyuncular elimine olmakta, buna karşın sektöre yeni katılan firmalar da olmaktadır. Türkiye’de pazarın yaklaşık %95’i jeneratörü standby kullandığı için birçok tüccarın Uzakdoğu’dan direkt ithalat yapıp kendi markalarını yaratma durumunda olması, özellikle 250 kVA’nın altındaki küçük güçlü makina pazarında ürün kalitesi ortalamasını maalesef düşürmektedir.

Fiyat makasının açık ara farklı olması yatırımcıların kafasını karıştırmakta, genellikle kısa vadeli karar kriteri olan fiyat ile ilgilenilmekte, kalite farkı orta vadede belli olmaktadır.

Yatırımcıların sadece fiyat ve ödeme vadesi ile ilgilenmeyip, teknik satınalma yapması, fiyat  fayda endeksi ile beraber toplam sahip olma maliyetlerini analiz etmesi ve en az ürün kadar tedarikçi firma profilinin de karar kriterleri arasına girmesi beklentilerimiz arasında yeralmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda -tıpkı deniz motorlarında olduğu gibi- devletin regülasyonlar getirmesi ile ülkemizin dizel motor çöplüğüne  dönmesinin engelleneceğini ve rekabetin daha hakkaniyetli olacağını ümit etmekteyiz.

Gerek yeni yatırımlar, gerek içinde bulunduğumuz kentsel dönüşüm süreci nedeniyle jeneratör pazarında kısa ve orta vadede büyüme öngörüyoruz. Dünya’da fosil yakıt kaynakları tükenmediği sürece jeneratör sektörü de varolacaktır.

Ancak uzun vadede, doğalgaz beslemeli kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin dizel jeneratör pazarından pay alacağını; ayrıca dizel jeneratör – solar panel – mikro rüzgar türbinli hibrit sistem uygulamalarının artacağını öngörmekteyiz.

Dünya’daki trendleri ve piyasa beklentilerini sürekli gözlemleyen yapımızla, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile sürdürülebilir işbirliği yapmayı hedefliyor, tarafımıza duyulan güvenden dolayı teşekkür ediyoruz…

Oğuzhan Suyolcubaşı
ENKA Pazarlama İhr. İth. A.Ş.
Güç Sistemleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here