Ana sayfa İncelemeler İstifleme Kategorileri

İstifleme Kategorileri

9949
0
PAYLAŞ

Temel İstifleme Kategorileri

  • Yatay Taşıma

Zaman, para tasarrufu ve işi daha çabuk yapmak, mümkün olduğunca mekanize elleçleme yoluyla daha kolay gerçekleşir. Yaya kumandalı makineler kısa mesafeli seyrek operasyonlar için uygundur. Ayakta (Stand-on) veya oturarak (Sit-on) kullanılan makinalar, uzun mesafe ve daha yoğun operasyonlar için çok daha uygundur. Ayakta ve oturarak kullanılan makinaların doğru seçimi, operatörün ne kadar sıkılıkta makinadan inmesi gerektiği ve ne kadar uzun mesafe yürüyeceğine bağlı olarak yapılmalıdır.

 

  • Yükleme Boşaltma

Zemin mesafesinde

Bir yükleme rampası yüksekçe karlı bir yatırımdır. Ne yazık ki her zaman rampa inşa etmek mümkün değildir. Böyle bir durum var ise yükleme boşaltmanın zemin seviyesinden yapılması gerekir. Bu durum bu operasyona yönelik makina alternatifini sınırlar.

Zeminde elleçleme normal olarak forklift ile yapılmaktadır. Bununla birlikte yeterince düzgün ve sert bir zeminde stacker ve reach truck kullanılabilir. Elbette burada makinaların denge ayaklarının aracın altına girebilme imkanı olmalıdır.

  • İstifleme

Tasarruf için nerelere bakabiliriz ?

Depolama alanının kullanımı ?

Sadece makinanın bedeli dikkate alınarak yapılacak bir demo organizasyonunda toplam istifleme maliyetinde artma riski söz konusu olabilir.

Müşterinin tüm dikkati, makinada her ne kadar iskonto olacağına değil resimin tamamına çekilmelidir.

Depolama Karşılaştırmalı

  • Sipariş Toplama

Tüm istifleme işlemlerinin içerisinde sipariş toplama en emek yoğun olanı ve bu nedenle en büyük maliyetlisidir. Sipariş toplama, toplu yüklerin tek tek seçilen birimler için parçalanmasıdır. 

 

 

 

Bir istifleme aracında %10 tasarruf yapılması, tüm istifleme operasyonu maliyetlerinin %1’ini azaltabilir. Sipariş toplama sırasında zaman ve işçilikten %10 tasarruf sağlanması daha önemli olacaktır.

Doğru çözümü sağlayarak bunun kanıtlanması gerekir.

 

 

 

 

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here