Ana sayfa İncelemeler Hurda Elleçleme ve Tomruk Yükleme Vinçleri CE Standardı

Hurda Elleçleme ve Tomruk Yükleme Vinçleri CE Standardı

1857
0
PAYLAŞ

Tomruk yükleme ve hurda elleçleme vinçleri için gereken emniyet unsurları aşağıdaki gibidir.

1-) Acil Stop Düğmesi:

Vinç çalışırken emniyetsiz ve riskli bir durumda vincin durdurulması için gereken düğmedir.

2-) Destek Ayak Levyelerinin Durumu:

Operatör vinç üzerinde çalışırken, destek ayak levyelerini yanlış bir hareket ile dokunulmasını önlemek amacıyla geliştirilen güvenlik tedbiridir. Destek ayak levyeleri içeri itilerek aktif hale getirilir. Böylece yanlışlıkla çarpma sonucu oluşan kazaların önüne geçer.

3-) Bom Durum Kontrolü:

Vincin bomu katlanmamış veya havada ise sürücü kabinindeki uyarı ikazıdır. Bu sayede bom açıkken kamyonun hareket ettirilmesi durumunda, sürücü uyarılmaktadır.

4-) Destek Ayak Durumu Kontrolü:

Destek ayaklarının sürüş esnasında açık olması durumunda, sürücü kabininden uyarı ikazıdır. Bu sayede kamyon, hareket ettirilmeden önce destek ayaklarının durumu kontrol edilmektedir.

Hurda Elleçleme Vinçlerinin çalışma alanları sehir içinde oldukları için aşağıdaki emniyet ekipmanlarının da ayrıca bulunması gerekmektedir. 

a) Destek Ayak Pabuçlarının Açı Yapabilme Durumu

Destek ayak pabuçları zeminin durumuna göre 12° açı yapması gerekmektedir. Böylece zemin açısına göre pabuçların yerle temas yüzeyi daha fazla olur ve pabuçların kayma ihtimalinin önüne geçilir.

b) Hidrolik aşırı yük koruma sistemi ve yük tutma valfi

Bu sistem vincin aşırı yükü kaldırmasını, hidrolik rilif valf ile önlemektedir. Bu sayede vincin kapasitesinden fazla yük kaldırmasının önüne geçilir. Ayrıca yük tutma valfi ile de hidrolik hortumların yağ sızdırması ve hasarlanması durumunda, ön ataşmanın düşmesi önlenmektedir.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here