Ana sayfa Haberler ENKA Pazarlama, kiralama sektöründe…

ENKA Pazarlama, kiralama sektöründe…

828
0
PAYLAŞ

Türkiye iş makineleri sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan ve 40 yılı aşkın süredir sektöre hizmet veren ENKA Pazarlama, Sıfır makinalarda geri alım taahhüdü (Şartlı satış kontratı) ve 2.El iş makinalarında kiralama hizmeti vermeye başladı. Başlangıçta Hitachi ve Kawasaki ürün grupları ile geri alım taahhüdü ve 2.El iş makinası kiralamaya başlayan ENKA Pazarlama, bu yeni hizmetlerini tüm bölgelerde müşterilerine sunacak.

Üstlenmiş olduğu distribütörlüklerle Türkiye iş makineleri sektöründe uzun yıllardır hizmet veren ENKA Pazarlama, 2018 yılında önemli bir yapılanma gerçekleştirdi. Son yıllarda artan kiralama taleplerine karşılık, kiralama sektörüne 2El iş makinaları ile giriş yapmaya karar veren ENKA Pazarlama, başlangıçta Hitachi ve Kawasaki ürün grupları ile hizmet vermeye başladı. ENKA Pazarlama Kiralama Direktörü olarak görev yapmaya başlayan Ali Kılıç , yaşanan süreci ve müşterilere sundukları hizmetleri anlattı.

Ali Bey, öncelikle bize kendinizi tanıtabilir misiniz? Uzun yıllardır ENKA Pazarlama çatısı altında çalışıyorsunuz. Geçen sürede hangi pozisyonlarda çalıştınız ve şu anda üstlenmiş olduğunuz görev ve sorumluluklarınız neler?

20 yılı aşkın bir süredir bu çok büyük ve güzel ailenin bir ferdi olarak görev yapmaktayım. Değişik görevler içerisinde geçen bu süre içerisinde Finans – Operasyon Müdürlüğü, Avrupa Yakası Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundum. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle Kiralama Direktörü olarak yeni görevime, 20 yıldır hiç bitmeyen  heyecan ile başlamış bulunmaktayım. ENKA Pazarlama’nın yeni yapılanma süreci içerisinde oluşan kiralama departmanı ile yeni satış argümanının sistemimiz içerisinde yer alması, ayrıca kiralama gibi ENKA Pazarlama’nın sektörde ilk defa içinde olacağı bir sistemin müşterilerimize sunulması, kullanılması, kullandırılması görev ve sorumluluklarım arasında yer alıyor.

Kiralama sektörüne giriş yapma fikri nasıl oluştu? Süreci bizimle paylaşabilir misiniz?

İş – inşaat ve maden makineleri sektörünün liderlerinden olan, sektörünün lokomotifi, yol göstericisi, marka ve ürünleri olarak kendini sürekli yenileyen, geliştiren, almış olduğu pazar payları ile bunu ispatlayan şirketimiz, belirli bir süreden beri kiralama sektöründe de yer almak için fikir ve düşünceleri hayata geçirmeye başlamıştık. Burada iki aşamalı bir sistem planladık ve son derece cazip bir fiyat politikası izleyerek, ikinci el makinelerimizle kiralama hizmeti vermenin daha uygun olduğunu düşündük. Birinci aşama: satışını yaptığımız sıfır – yeni makinelerimiz için geri alım taahhüdü veriyoruz. Müşterilerimiz satın almış oldukları makinelerimiz ile birlikte belirlemiş olduğumuz vade ve çalışma saati seçenekleri içerisinde, geri alım bedelini satış aşamasında belirliyoruz. Belirlenen tutarı vade süresi sonunda defaten ödeyeceğimizi garanti ederek vade süresi sonunda makineleri iade alıyoruz. İkinci aşamada ise almış olduğumuz bu kullanılmış ve 2.el durumdaki makineleri direk kiralama yapmak suretiyle müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarına sunmuş oluyoruz

 Kiralama ile ilgili nasıl bir yapılanmaya sahip olacaksınız ve hangi bölgelerde faaliyet göstermeyi planlıyorsunuz?

ENKA Pazarlama olarak her bölgemizde kiralama departmanı dahilinde ayrıca görevlendirilmiş arkadaşlarımız bulunacak. Bu arkadaşlarımız, bölgelerinde mevcut satışlarımızın yanı sıra kiralama ve geri alım taahhütlü satış sistemimiz ile ilgili sorumluluk almış olacaklar.

Hizmet olarak ise yerleşik olduğumuz tüm bölgelerimizde bu konuda faaliyet gösteriyoruz.(İstanbul – Ankara – İzmir – Adana – Diyarbakır – Karadeniz – Antalya bölgelerimiz ve bu bölgemiz sınırları içerisinde yer alan tüm vilayetler).

 Hangi marka ve ürün grupları ile kiralama yapacaksınız? Detaylı bilgi verebilir misiniz?

Önceliğimiz Hitachi ve Kawasaki gibi amiral markalarımız ile olacak. Dolayısıyla tüm ekskavatör ve yükleyici ürün gruplarımız ile gerçekleştireceğiz.

Satış ve kiralama yapan bir firma olarak müşterilerinizi makine ihtiyaçları konusunda nasıl yönlendireceksiniz? Sizce müşterileriniz, neden kiralamaya yönelmeli?

Öncelikle neden kiralama yapılması istenir? Bu sorunun bir çok cevabı vardır ama çok detaya girmeden özetlemek gerekirse; müşterilerimiz temel olarak kısa süreli çalışma mecburiyetinden, kullanım bedeli adı altında ay veya yıl bazında ürün çalıştırma imkanından, deneme ve karşılaştırma adına yapılan kiralamalardan, sürekli tercihten farklı bir tercihe yönelim isteğinden dolayı kiralamaya yönelebiliyor. Ayrıca ürüne sahip olma bedelinden ziyade sadece kullanım amaçlı finansal tasarruflar sağlamak için de kiralamak çok cazip bir seçenek haline gelebiliyor. Sadece yakıt ve operatör gideri hariç, geriye kalan tüm masrafların kiralama yapan firmalar tarafından sağlanması ve bu imkanın fayda ve kolaylıkları, ürüne sahip olamama riskinden dolayı mecburen kiralama seçeneği ve bunun gibi örnekler çok daha çoğaltılabilir. Olaya sadece kiralama olarak bakarsak, yanılırız elbette.

Her geçen gün değişen konjonktürler, müşterilerimizin alım şeklinde de farklı enstrümanlara yönelmesine yol açıyor. Kiralama seçeneği de bunlardan biri. Doğrudan ürüne sahip olmaktan ziyade, kısa ve orta vadede sadece ürün kullanım bedeli adı altında kiralama yapmanın avantajları yanında farklı açılardan dezavantajları da  bulunuyor elbette. Kiralanacak ürünün çalışacağı işe ait niteliği, niceliği, önceliği, önem ve süresi açısından satın alma veya kiralama düşüncelerinin ortaya çıkardığı finans maliyetlerinin bilançosu, belirttiğim üzere tamamen yapılacak işin niteliğine bağlıdır. Kısa süreli ve buna paralel deneme amacı altında yapılan kiralama sonucunda, ürünün kiralanmaya devam edilmesi, geri verilmesi veya kira süresi sonunda satın alınması, ortaya çıkacak finansal neticeler aynı anda hem satış hem kiralama yapan firmalar acısından belirleyici olmaktadır. ENKA Pazarlama olarak tüm bu verileri göz önüne alıp yaptığımız görüşmeler sonucunun direkt satış mı yoksa kiralama mı olacağını görebiliyor ve bu doğrultuda müşterilerimizi kendi içimizde farklı satış sistemleri seçeneklerimiz ile yönlendiriyoruz (direk satış, operasyonel kiralama, geri alım taahhütlü satış v.b). Her iki açıdan da müşterilerimizi tatmin edecek her türlü çözümleri sunmaya devam edeceğiz. Kiralama departmanı olarak tam bu noktada müşterilerimizin isteği doğrultusunda hareket etmek sorumluluğumuz olacaktır.

Kiralama yapmanın, satışa göre zorlukları nelerdir?

Kiralama çok ciddi bir süreç olup en ufak bir ihmal, gerek müşterilerimizi gerekse kiralama yapan kurumları zor durumda bırakabilecek bir sistemdir. ENKA Pazarlama olarak sloganımız çerçevesinde en ufak bir soru işaretine fırsat vermeyen bir yapımız ve anlayışımız var. Biz kiralamayı sıfır makine satışı gibi gören bir sistem dahilinde yürüteceğiz. Kiralama yapmanın şirketler açısından farklı riskler taşıdığı ne denli aşikar olsa da, kiralama yapmış olduğumuz ürünün kalitesi, teknolojisi, sağlamış olacağı tasarruf ve ekonomi, müşterilerimiz acısından talep edilen ilk özelliklerdir. 40 yılı aşkın bir süredir sektörde saygın bir şekilde yer alan şirketimizin temsil ettiği markalar, tüm bu dezavantajları bertaraf eden bir mükemmeliyete sahiptir. Dolayısıyla daha önceden de belirttiğim gibi, önceliğimiz sıfır makineden ziyade 2.el makinelerin kiralanması üzerine kurulmuş bir sistemimiz olacak. Bu sistem içerisinde oluşacak 2.el stokumuzun kiralanmasında çok fazla zorluk çekeceğimize pek ihtimal vermiyoruz.

Özellikle hangi makine gruplarına yönelik talebin yoğunlaşacağını düşünüyorsunuz?

Özellikle 40 ton üstü paletli ekskavatörler ve tüm yükleyici gruplarında sunmuş olduğumuz sistemlerimize taleplerin yoğunlaşacağını düşünüyoruz.

Kiralamadan dönecek olan makineler nasıl değerlendirilecek?

Gerek geri alım taahhütlü satışlarımız, gerekse kiralama yaptığımız ve yapacağımız tüm ürünlerin belirli bir ekonomik ömürleri vardır. Bu ekonomik ömür içerisinde öncelikli amaç; mümkün olduğunca ürünlerimizi müşterilerimizin maddi ve performans olarak memnun edecek şekilde çalışmalarını sağlamak adına kiralamaya sevk etmek ve ekonomik ömrün sonunda yine cazip fiyatlamalar ile 2.el piyasasında da kabul görecek şekilde her türlü müşteri ve sektöre nihai satışını yapmak olacaktır.

Kiralamada, müşterilerinize ne gibi avantajlar sunacaksınız?

En önemli ve yegane avantajımız, kiralama fiyatlarımız olacaktır. Şirket olarak kiralama işine girme aşamasında son derece rekabetçi ve piyasa fiyatlarının altında oluşturduğumuz kiralama fiyatları ile oluşan bu çok önemli avantajı müşterilerimize sunmak en büyük görevimiz olacaktır. Bu yönde oluşan son derece olumlu geri bildirimler de bizleri ayrıca heyecanlandırmaktadır.

Servis konusunda nasıl bir yapılanmanız olacak?

ENKA Pazarlama kültüründe satış kadar en önemli konulardan ikincisi satış sonrası hizmetlerdir. Şirketimizin yerleşik olarak yer aldığı tüm bölgelerde satış sonrası servis olarak idari ve fiziki yapılanmalarımız mevcuttur. Bunun yanında ENKA Pazarlama bayrağı altında yer alan bir çok satış sonrası servis bayilerimizde de kiralama sistemimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Biz bu konuda her zaman olduğu gibi her açıdan hazır durumdayız.

Son olarak kiralama konusunda dikkat çekmek istediğiniz bir konu var mı?

ENKA Pazarlama olarak sıfır makine satışlarımızda, müşterilerimize daha ilk alım aşamasında, satın alacak olduğu makinesinin vade bitimindeki parasal değerini, kullanım süresini, tamamen ENKA Pazarlama kontrolü ve garantisindeki bakım sürecini bilmektedir. Yakıt ve operatör gideri hariç ENKA Pazarlama güvencesinin müşteri tarafından bilinmesi ve bu doğrultuda çalışılması, vade bitimindeki tüm endişe ve sıkıntıları ortadan kaldırmaktadır. Müşterimiz dilerse makinesini ilk alım aşamasında ENKA Pazarlama tarafından garanti edilen iade alım bedelini ENKA’dan tahsil eder, dilerse makinesini iade eder, dilerse vade bitiminde makinesini iade ederek yeni model makine ile sistemi devam ettirir. Bunların dışında ayrıca makinenin kullanımına direk kiralama seçeneğimiz ile yoluna devam eder. Sunmuş olduğumuz bu sistemde, müşteri açısından kayıp yoktur. Bu sistemimizdeki her seçenek, müşterilerimizin ticari olarak kazanması amaçlanmıştır. Yeni ve eski makine bakımı – satışı v.b. gibi maliyetler ile müşterilerimizi uğraştırmayacağız. Sürekli yeni model makineler ile iş üretmek, müşterilerimiz açısından çok daha yüksek oranlarda imalat yapmak, aynı doğrultuda düzenli kar ettirmek üzerine hazırlanmış bir sistemdir.

Bu doğrultuda  hitap ettiğimiz sektörler, şirketimize ve makinelerimize güvenerek  yıllardır ürünlerimizi kullanan müşteri kitlemiz olacaktır. Bu nedenle kısa ve orta vadede, yenilikçi projemizin yararları çok daha net ortaya çıkacaktır. Tüm sektörler, hedef kitlemiz olacaktır. Makinelerimizin kullanıldığı sektörler ağır iş yüküne sahip sektörlerdir. Bu bağlamda makinemize çok güveniyoruz ve kiralama için ideal olduklarını düşünüyoruz. Biz ürünlerimize her zaman olduğu gibi güveniyoruz. ENKA Pazarlama güvencesiyle “Şartlı Satış Kontratları” sistemimiz güven üzerine inşa edilmiştir. Tek şartımız var; satın al, kullan ve iade et.

 

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here