Ana sayfa Haberler Bu mini 13 bin saatte: Hitachi Zaxis 85-US

Bu mini 13 bin saatte: Hitachi Zaxis 85-US

1128
0
PAYLAŞ

İstanbul’da birçok konut projesinde imzası bulunan Artaş İnşaat’ın 2007 yılında Avrupa Konutları Projesi’nde kullanmak üzere aldığı Hitachi Zaxis 85–US model mini ekskavatör, 13 bin çalışma saatini aştı. Firmanın yer aldığı projelerde halen çalışmaya devam eden Zaxis 85–US, bu tonaj sınıfında en uzun çalışma saatine ulaşmış makinelerinden biri olarak dikkat çekiyor

 

Süleyman Çetinsaya tarafından kurulan Artaş İnşaat, 40 yılı aşkın bir süredir özellikle konut sektöründe birbirinden önemli projelerde yer alıyor. 2006 yılından bu yana 16 bin konutun inşaatına imza atmış olan Artaş İnşaat, şu anda birçok farklı konut projesinde çalışmalarını sürdürüyor. Firmanın Konsorsiyum üyesi olduğu Vadistanbul Projesinde, Altyapı ve Ölçme Şefi olarak görev yapan Ali Görgülü, Artaş İnşaat’ın özellikle altyapı çalışmalarında taşeron firmalarla çalışmadığını, kendi makine ve personel kadrosu ile çalışmayı tercih ettiğini belirtti. Şu anda Vadistanbul Projesi kapsamında sona yaklaştıklarını ifade eden Görgülü, “Proje 2013 yılında start aldı ve 2014 yılının Temmuz ayında birinci etabı teslim ettik. Sonrasında da AVM ve ofis binalarının bulunduğu etapta çalışmalar devam ediyor ve bitmek üzere” dedi.

Zorlu zemin

İnşaat çalışmalarının, dere bölgesine yakın bir alanda gerçekleştiriliyor olmasının, zemini de zorlu bir yapıya dönüştürdüğünü hatırlatan Görgülü, zeminin güçlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. 40 metre derinliğe kadar güçlendirme kazıkları çaktıklarını dile getiren Görgülü, “Zeminin iyileştirilmesi için oldukça zorlu çalışmalar ve güçlendirmeler yaptık. Bu süreçte hiçbir sorun yaşamadan kısa sürede işimizi bitirdik ve konut inşaatına başladık” dedi.

Zaxis 85-US, 13 bin saati geçiyor…

Makine yatırımı yaparken, makineleri satmak değil, uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanmayı planlayarak aldıklarını ifade eden Görgülü, “Bizim makinelere yönelik olarak bakış açımız bu. Elbette makinelerin ikinci el değerleri de önemli ve gerekli gördüğümüzde satışını yapıyoruz ancak en temelde hedefimiz, makineyi uzun yıllar boyunca ekonomik kalacak şekilde kullanmayı başarmak” dedi. Hitachi Zaxis 85 – US model mini ekskavatörü de 2007 yılında Avrupa Konutları Projesi kapsamında kullanmak için aldıklarını belirten Görgülü, “O dönem özellikle dar alanlarda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda kullanıyorduk. Ayrıca bina çevresi yağmur suyu ve peyzaj çalışmalarında çok işlevsel ve kullanımı pratik olan bir makine” dedi. Makineyi aldıkları günden bu yana birçok konut projesinin altyapı ve peyzaj çalışmalarında yer aldığını belirten Görgülü, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “2007 yılından bu yana yer aldığımız her projede Hitachi’yi kullandık. Ancak bakımlarına, servis kontrollerine de çok özen gösterdik ve şu anda 13 bin çalışma saatini geçmiş durumda. Mini bir makine için çok ciddi bir çalışma süresi. Bu rakamlara ulaşmasının iki temel sebebi var; kalitesi ve bakıma verdiğimiz önem.” 2007 yılından bu yana herhangi bir büyük arıza ile karşılaşmadıklarını ve ağır bir hasara da uğramadığını ifade eden Görgülü, bakımlarını da ENKA Pazarlama yetkili servisleri dışında hiçbir yerde yaptırmadıklarını da belirtti.

Doğru makine, doğru iş

Makinelerin uzun ömürlü kullanılabilmesinin ayrıca doğru işte çalıştırılması ile de bağlantılı olduğunu kaydeden Görgülü, “Hitachi’nin bu denli uzun çalışma saatine ulaşmasının bir diğer önemli sebebi de bu; doğru işte çalıştırılması. Çünkü makine, kapasitesinin üzerinde işlerde kullanılırsa, kullanım ömründen de yemiş oluyor. Ayrıca servis ve bakım masraflarının da artması anlamına geliyor. Bu nedenle doğru yerde kullanmak, makine ömrünü çok etkiliyor” dedi. İstanbul’da yaşam alanlarının daralıyor olmasının, makine tercihlerini de değiştirmeye neden olduğunu belirten Görgülü, “İstanbul’da artık alanlar oldukça dar. Bu dar alanlarda da haliyle küçük, güçlü ve kullanımı pratik olan makinelere ihtiyaç duyuluyor. Bu da aslında mini makinelere yönelik olarak talebi arttıracaktır”dedi.

Makine tercihinde referans: 13 bin saat

Mesa, Artaş ve K&A ortaklığı ile hayata geçirilen Tema İstanbul Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Proje kapsamında kullanılmak üzere yeni makine yatırımı yapan Konsorsiyum, Hiatchi Zaxis 48U-5A model mini ekskavatör satın aldı. Makine seçimini yaparken Artaş İnşaat bünyesinde bulunan ve çalışma saati 13 bini geçen Hitachi Zaxis 85-US’yi referans aldıklarını anlatan Tema İstanbul Proje Müdürü Erdem Uğurlu, çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Yaklaşık olarak 17 yıldır inşaat sektöründe çalışan Uğurlu, hem yurtiçinde hem de yurtdışında konut ve üstyapı projelerinde görev almış. Sektörde çalışmaya başladıktan bu yana 6 binin üzerinde konutta imzası bulunduğunu belirten Uğurlu, “Yurtdışında Cezayir ve Libya’da çalıştım. Sonrasında da Türkiye’ye döndüm” dedi. Proje Müdürü olarak görev aldığı Tema İstanbul projesinin Türkiye’nin ve Avrupa’nın master planına göre en büyük projesi olduğunu belirten Uğurlu, “Projenin birinci etabında 3 bin 500, ikinci etabında 360 konut bulunuyor. Ayrıca yine proje kapsamında Bahçeşehir ve TED Koleji, Tema Çarşı AVM ve Tema Wolrd’ten oluşuyor. İmar yolları ile birlikte değerlendirdiğimizde ise dokuz farklı proje olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Çalışmaların 2011 yılında başladığını ve büyük bir kısmının tamamlandığını hatırlatan Erdem Uğurlu, “Proje kapsamında tamamlanan alanlarda yaşam başladı. 3 bin 500 konutu zaten teslim ettik. Geri kalan kısımlarda da çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. TED Koleji de bin 700 öğrenciye hizmet veriyor” dedi.

İhtiyaca uygun makine

ENKA Pazarlama ile daha önceki yıllarda da iş birliği yaptıklarını hatırlatan Uğurlu, “Konsorsiyoum ortağımız olan Artaş İnşaat bünyesinde Hitachi marka makineler vardı ve çalıştığımız süre boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmamıştık. Hem markanın kendisinden hem de ENKA Pazarlama’nın servis hizmetlerinden duyduğumuz memnuniyet, yeni yatırımımızda da yine Hitachi markasını tercih etmemize neden oldu” dedi. Artaş İnşaat bünyesinde bulunan 9 tonluk Hitachi Zaxis 85-US model mini ekskavatörün, 13 bini geçen çalışma saatine sorunsuz bir şekilde ulaşmış olmasının da tercihlerini etkilediğini anlatan Uğurlu, “Hitachi Zaxis 85-US, 13 bin çalışma saatini geçti. Mini iş makinelerinin öngörülen ekonomik ömürleri ise yaklaşık 4 bin saati geçmez. Ancak Hitachi’de herhangi bir verim kaybı olmadan ve önemli bir arıza yaşamadan 13 bin çalışma saatini geçmesi, makine tercihimizi etkiledi. Biz de kendi makine parkımıza Hitachi Zaxis 48U-5A model mini ekskavatörü ekledik” dedi. Makinenin kalitesinin yanı sıra özellikle operatörlerin de makine kullanımından, gücünden ve konforundan son derece memnun kaldıklarını hatırlatan Uğurlu, “Makine alımı için zaten Avrupa ve Japonya menşeli ürünlerin taleplerini kabul ettik. Deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz, ayrıca 13 bin saati geçmiş olan Hitachi mini ekskavatörünün de performansını göz önünde bulundurunca, Hitachi almaya karar verdik” dedi. Projenin yeni yapılacak olan etabında kot farkı bulunduğunu ve birçok iksa yapıları gerektiğini belirten Uğurlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü, “Binalarla iksalar arasında dar boşluklar oluşuyor ve bu alanda çalışma yapabilmek için mini ekskavatöre ihtiyacımız var. Hitachi tam da bu alanda ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyor.”

  “Bakımlara önem veriyoruz”

Makinelerin günlük bakımlarını düzenli olarak yaptıklarını, ayrıca dönemsel bakımlarını da yetkili servislere yaptırdıklarını belirten Uğurlu,”Makinelerin bakımları bizim için önemli. Sonuçta ancak bu şekilde verimli kalabiliyorlar. Şantiyede bakım atölyelerimiz var. Her gün işe başlamadan önce genel kontrol ve bakımlarını yapıyoruz. Daha kapsamlı olan bakımlar için de yetkili servisle çalışıyoruz. Ayrıca orijinal olmayan parçayı da kesinlikle kullanmıyoruz” dedi. Projede ihtiyaca göre kiralama gerçekleştirdiklerini ancak buy back anlaşmalarına daha çok önem verdiklerini belirten Uğurlu, “Kiralama, aslında süre ve proje ile orantılı olarak belirleniyor. Kısa sürecekse, elbette kiralamak mantıklı. Ancak uzun sürecek projelerde buy back anlaşmaları yapmak bize daha büyük bir avantaj sağlıyor” dedi. Kiralamanın, eskiye oranla sektörde daha çok tercih edilmeye başladığını ve önem kazandığını belirten Uğurlu, “Projenin süresi, nerede yapıldığı, nasıl yapılacağı, güncel finansal durum ve benzeri birçok kriter, kiralama mı yoksa satın alma mı kararınızı etkiliyor. Biz de koşullara göre hareket ederek optimum kararı almaya çalışıyoruz” dedi.

Operatör için avantajlı makine”

Hitachi’nin özellikle diğer makinelere oranla daha seri ve güçlü bir makine olduğuna dikkat çeken Makine Formeni Burak Özcan, “Mesela Hitachi’nin levyeleri, muadil makinelere göre çok daha hassas ki mini makinelerde levyelerin hassas olması, iş yapma kalitenizi ciddi anlamda olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca makinedeki hidrolik sistemi de, muadillerine göre daha iyi” dedi. Makinenin proje kapsamında dar alanlarda ve peyzaj çalışmalarında kullanılacağını belirten Özcan, “Bir operatör için çok avantajlı bir makine. Konforlu ve rahat kullanıma sahip. Bu da operatörün konforlu çalışmasını sağlıyor. Makinedeki soğutma sisteminin de muadillerinden farklı olduğunu belirten Özcan, “Orta boy makinelerde olduğu gibi radyatör ve yağ soğutucusunu yan yana konumlandırdığı özel bir kompartmanı bulunuyor. Bu da özellikle bakım ve onarımda kolaylık sağlarken etkin soğutma sistemi ile sorunsuz çalışma imkanı sunuyor.

 

Yıllara meydan okuyan mini ekskavatör

Artaş İnşaat’ın 2007 yılında yer aldığı Avrupa Konutları Projesi için almış olduğu Hitachi Zaxis 85 – US mini ekskavatörünün 13 bin çalışma saatini geçtiğini ve bunun bir orta boy ekskavatör için 50 binli saatlere eşdeğer sayılabileceğini belirten ENKA Pazarlama Ürün Müdürü Gökhan Büyükkantarcıoğlu, “Artaş İnşaat’ın bünyesinde bizden aldığı farklı tipte makineler de bulunuyor ve uzun yıllardır iş birliği içerisinde olduğumuz bir firma. Ancak mini ekskavatörünü bu denli uzun çalışma sürelerine kadar kullanmaları, sadece bizim değil, aynı zamanda Hitachi yetkililerinin de dikkatini çekti” dedi. Mini bir makinenin 13 bini geçen çalışma saatlerine, motor revizyonu yapmadan gelmiş olmasının da dikkat çekici olduğunu vurgulayan Büyükkantarcıoğlu, “Bu durum, iki sonucu ortaya çıkartıyor: Firmanın bakıma önem vermesi ve makinenin kalitesi. Hitachi, sağlamlık konusunda özellikle büyük tonajlarda kendini kanıtlamış bir firma ve mini makinelerinin de aynı sağlamlığa sahip olduğunu görüyoruz. Tabii firmanın da makineye gösterdiği özen, bu saatlere kadar sorunsuz çalışma sağlamış. Kendilerine tekrar Hitachi mini ekskavatörü tercih ettikleri ve makinelerimize bizimle birlikte iyi baktıkları için teşekkür ederiz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here