Ana sayfa Haberler ENKA Pazarlama, yüksek kalitedeki forklift ve depo içi ürünleri ile müşterilerinin her...

ENKA Pazarlama, yüksek kalitedeki forklift ve depo içi ürünleri ile müşterilerinin her türlü ihtiyacına cevap veriyor

696
0
PAYLAŞ

ENKA Pazarlama, yüksek kalitedeki
forklift ve depo içi ürünleri ile müşterilerinin
her türlü ihtiyacına cevap veriyor.

Forklift ve depo içi ürünleri pazarının                             lider oyuncularından biri hiç kuşkusuz ENKA
Pazarlama… ENKA’nın bu sektördeki faaliyetleri,
tercih nedenleri, yeni ürünleri konusunu
ENKA Pazarlama İhracat İthalat AŞ İş
Geliştirme Müdürü Kamil Özcan ile konuştuk.

-Forkliftleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

ENKA Pazarlama, 1992 yılından itibaren TCM markasının  mümessilliğini Türkiye genelindeki 5 bölge müdürlüğü ve bunlara bağlı 3S bayilikleri ile sürdürmektedir. Dizel & akülü forkliftler ve son olarak da depoiçi ürünler ile daha da güçlü bir konuma gelen markamıza ilave olarak 2006 yılında başlayan Tailift ve CT-Power marka mümessilliklerimizle müşterilerimize alternatif seçenekler sunma olanağımız oluşmuştur. Tayvan’ın en büyük üreticisi konumundaki Tailift’in 2015 yılında Toyota ailesine dahil olmasıyla Tailift ve CT Power markaları, ülkemizde ve global pazarda yerini daha da sağlamlaştırmak ve pazarda önemli bir çözüm ortağı olma yönünde kendini geliştirme yönünde çalışmalarını sürdürmektedir. Ailemizin en yeni üyesi olan Xilin marka istif makinaları ise büyüyen istif makinaları pazarında ekonomik çözümler sunmasının yanında kullanılan komponentlerin kalitesi ve profesyonel üretim anlayışı sayesinde her geçen gün potansiyelini arttırarak sektörde önemli bir alternatif olmaktadır.

-Forklift ve depo içi ekipman grubunda şu anda müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir? Ürün gamından ve ürünlerin özelliklerinden detaylı bir şekilde bahseder misiniz?

TCM’nin 1949 yılına uzanan üretim tecrübesi ve üstün teknolojileri ile desteklenen ve Avrupa Birliği emniyet standartlarına uygun olarak üretilen 1.8 tondan 10 tona kadar dizel ve 1.5 tondan 3.5 tona kadar akülü forkliftleri, ENKA tarafından 1992 yılından beri Türkiye pazarına sunulmaktadır. Maksimum oranda kişiselleştirilmeye olanak sunan ergonomik dizayn, üstün performans ve yüksek ekonomiye sahip, İsveç’ te üretilen akülü transpaletten dar koridor makinalarına kadar geniş ürün yelpazesindeki depo içi ürünler ve İspanya’da üretilen 3 ve 4 tekerlekli akülü forkliftleri 2015 yılı itibariyle pazara sunarak müşterilerimizin operasyonlarında optimum çözümler sunmaktayız. Bununla birlikte müşterilerinin güvenini kazanmış 1.8 tondan 10 tona kadar Tailift ve CT Power dizel forkliftler farklı motor ve fren sistemleri seçenekleri ile müşterilere alternatif çözümler sunmamızı mümkün kılmaktadır. Akülü & manuel transpalet, istif makinaları ve dar koridor ürünleri dahil geniş depo içi ürün seçeneğine sahip Xilin markamız, reach stacker gibi özel tasarım ürünler ile ekonomik ancak kalite ve performans üstünlüğüne sahip alternatiflere sahiptir.

-Forklift ürün grubunda pazara sunduğunuz yeni bir model var mı?

Evet, 16  Mayıs  2017 tarihinde İngiltere’nin Birmingham kentindeki lansman ile sahneye çıkan Yeni FTB/FB serisi 1.3 tondan 2 tona kadar üretilen akülü forkliftler. TX3 serisi ürünlerimizin kalitesi ve üstünlüğü REDDOT 2018 inovasyon, ergonomi ve dizayn ödülü ile de taçlandırılmıştır.

Yeni FTB/FB serisi akülü forkliftler operatör ve operasyonun tüm gereksinimlerini en üst seviyede karşılama yönünde bir çok özelliğe sahiptir. Tamamen yeni modern dizayn şasisinin kompakt ve dayanıklı yapısı operatöre güven verirken, yandan ergonomik akü değişimi olanağının yanında aküye üstten erişim imkanı ile kolay bakım imkanı sunulmuştur. Kabinin ince profilli yapısı, düz bar şeklinde tavan koruması, geniş görüş sunan asansör dizaynı ve ön konsolun sağ ve sol bölümlerinde yer alan şeffaf paneller sayesinde görüş açısı optimize edilirken daha güvenlikli kulanım sağlanmıştır.

Sürüş performansını çatalda taşınan yükün ağırlığı, kaldırma yüksekliği ve asansör eğim açısına bağlı olarak otomatik olarak ayarlayan S3 (Stability Support System) ile donatılmıştır (FB serisinde standarttır).

Günümüzün en önemli konularından olan enerji depolama maliyet ve zorlukları bariz iken, Yeni FTB / FB serisi forklifler maksimum kapasitede akü seçeneği ve optimum enerji ekonomisi amaçlı tasarlanmış elektrikli direksiyonu sayesinde bir akü ile çift vardiya operasyonu dahi yürütecek ölçekte büyük bir avantaja sahiptir.

Yağlı tip disk fren ve regeneratif frenlemeye ilave olarak gerek operasyonun güvenliğini arttırmak gerekse fren sisteminin ömrünü uzatmak ve eğimde frenleme maksatlı olarak yürüyüş motorlarının fazladan devrede kalmalarınıda önleyerek motorların verimliliğine katkı sunma maksatlı elektromanyetik fren sistemi ile de donatılmıştır. Aynı zamanda otomatik park freni görevide görmektedir.

Sınıfının en yüksek enerji verimliliğine sahip FTB serisi sadece 4.2kW /h enerji tüketimi ile en düşük enerji tüketim seviyesini elde etmiştir. Ayrıca hidrolik operasyonda elde edilen 63.3dB’lik gürültü seviyesi ile en güçlü rakiplerinden dahi 3dB daha düşük gürültü seviyesi sunmakta olup, adeta lüks bir araba sessizliğinde operasyon konforuna sahiptir.

Çok fonksiyonlu ve son derece ergonomik kullanıma sahip mekanik levyeli ve opsiyonel olarak mevcut olan mini levyeli seçenekleri ile konforlu ve verimli bir hidrolik operasyon imkanı sunmaktadır.

Tüm bu ergonomik ve teknik üstünlükleri ile birlikte işletmelerin toplam verimliliğini yükseltmede önemli katkılar sunmaktadır.

-Ürünleriniz neden tercih ediliyor/edilmeli?

ENKA güvencesi ile sunmakta olduğumuz segmentinde birçok üstünlüğe sahip markalarımız ve satış sonrası hizmet anlayışımız müşterilerimizin tekraren bizleri tercih etmesinde önemli etkenlerdir. Yüksek dayanıklılığa sahip ürünlerimizin en ağır çalışma koşullarında dahi maksimum verimlilik ve düşük işletme maliyetleri ile sağladığı müşteri memnuniyeti de markalarımızın tercihinde önemli bir etken olmuştur.

-Firmanızın forklift pazarındaki konumu konusunda bilgi verir misiniz?

1992 yılında sektöre attığı ilk adım itibari ile herdaim sektörün önemli bir oyuncusu olan ENKA dizel forklift pazarında uzun yıllardır üstünlüğünü sürdürmektedir. Akülü forklift segmentinde ise ürünlerimizin sunduğu ayrıcalıklar ile pazar payını arttırarak hedeflenen noktalara doğru ilerlemektedir. Depo içi ürünlerde ise ürünlerin üstün performans, ergonomi ve verimlilikleri ile sağlanan önemli referans satışları, markamızın rekabette kısa süre içerisinde önem teşkil etmesine ve ilerisi için hedeflenen pazar seviyelerini yakalamada beklentileri karşılayacağına ispat niteliğindedir.

-Sektörünüzdeki rekabet ve karlılığı değerlendirir misiniz? Sektörünüzde gözlemlediğiniz temel sorunlar nelerdir?

Sektörümüzün rekabet ve karlılığı 2008 global krizinden sonraki süreçte pazara yeni giren Çin menşeili ürünler ve yeni ithalatçılar ile birlikte yeniden şekillenmeye başlamıştır. Yoğunluklu olarak ithalata dayalı sektörümüzün dövizdeki dalgalı ve güçlü seyir ile birlikte tüketicilerin Çin malı ürünlere gösterdiği rağbet gerek üreticiler ve gerekse biz ithalatçılar nezdinde karlılıkların ciddi oranda minimize edilmesine gerekçe olmuştur. Dolayısıyla mevcut müşterisini kaybetmek istemeyen piyasanın as oyuncuları müşteri portföylerini elinde tutatabilimek ve hala rekabet içerisinde olabilmek adına mümkün mertebede karlılıklarını düşürmüşlerdir. Burada esas kazanan nihai kullanıcı yani tüketici olmuştur. Ancak bizler inanıyoruz ki günümüzdeki zorlu piyasa koşullarında dahi işine personeline müşterilerine ve ürünlerine yatırım yapan ve piyasa şartlarına göre pozisyon alan firmalar; yani sürdürülebilir bir ticaret politikasını benimseyen firmalar zaman içerisinde mevcut durumundan dahada güçlenerek faaliyetlerini sürdüreceklerdir.  Her alanda olduğu gibi sürdürülebilirlikte bizim sektörümüzün olmazsa olmazlarındandır. Ve bu politikayı benimseyen firmalar sektörde uzun yıllar boyunca var olmaya devam edeceklerdir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here