Ana sayfa Haberler ENKA Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Çalışıyor

ENKA Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Çalışıyor

334
0
PAYLAŞ

ENKA, kuruluşunun 60. yılını kutladığı 2017 yılı içerisinde, sorumlu yönetim anlayışını daha sistemli bir hale getirmek ve uluslararası standartlarda iş faaliyetlerine entegre etmek adına sürdürülebilirlik yapılanmasını hayata geçirdi. Bu alanda çalışmalara, sürdürülebilirlik konusunda liderlik etmesi için Sürdürülebilirlik Komitesi’nin kurulması ile başlandı. Sonrasında, çalışanlar başta olmak üzere, tüm paydaşların katılımıyla sürdürülebilirlik politikası ve stratejisi oluşturuldu. Sürdürülebilirlik çalışmaları her ne kadar Sürdürülebilirlik Komitesi liderliğinde gerçekleştiriliyor olsa da ENKA, mühendislik,inşaat, enerji, gayrimenkul ve ticaret gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin de sürdürülebilirlik anlayışını iş süreçlerine entegre etmelerini destekliyor.

ENKA, kendisi için yeni bir süreç olan bu yapılanmayı nasıl ele aldığını, bugüne kadar neler yaptığını ve önümüzdeki dönemde neler yapmayı planladığını, geçtiğimiz Haziran ayında yayınlanan 2017 Sürdürülebilirlik Raporu’nda özetledi. Buna ek olarak, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullandıklarını yatırımcılarla paylaşmalarına aracılık eden CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Platformuna ilk raporlamasını yine bu yazın sonunda gerçekleştirdi.

Tüm bu çalışmalarla sürdürülebilirlik yolcuğuna ilk adımını atan ENKA, bir sonraki dönem için daha verimli ve daha geniş kapsamlı projelerle yoluna devam etmeyi planlıyor. Bu kapsamda ENKA, sürdürülebilirlik çalışmalarının 10. yılını ve şirketin kuruluşunun yıl dönümünü kutlayacağı 2027 yılı için, sürdürülebilirlik stratejisinin dört kolu olan “İşini İyi ve Doğru Yapmak”, “Toplumu Kalkındırmak”, “Çalışana Değer Vermek” ve “Çevresel Etkiyi Azaltmak” konularının her birinde, gerçekçi ve güçlü hedefler belirledi. ENKA’nın resmi web sayfasında yayınlanan ve ulaşılabilir olan bu hedefler ile ENKA ve iştirakleri, sürdürülebilirlik konusunda çizdikleri rotada ilerlemeye devam ediyorlar. ENKA ve tüm iştirakleri, 2027 yılı Sürdürülebilirlik Hedefleri ve ENKA Sürdürülebilirlik Stratejisi doğrultusunda, faaliyet gösterdikleri sektörlere uygun olarak sürdürülebilirlik ajandalarını oluşturuyorlar. Bu konuda ENKA Pazarlama, çevresel etkiyi azaltmak stratejisi doğrultusunda yaptığı çalışmalar ile öne çıkıyor. Çevresel Etkiyi Azaltmak 1972 yılında ENKA grup şirketlerinden biri olarak faaliyetlerine başlayan ENKA Pazarlama, özellikle 1980’lerin başından itibaren Hitachi, Kawasaki, Tadano gibi Japon markalarıyla başlayarak alanında dünyaca ünlü iş makinası ve ekipmanların Türkiye distribütörlüğünü başarıyla yapmaktadır. Oldukça yoğun bir rekabetin yaşandığı ve piyasa şartlarının normal olduğu yıllarda 5.000 adet kadar bir pazar hacmine sahip Türkiye iş makinası paletli ekskavatör ve lastikli yükleyici ürün segmentlerinde ENKA Pazarlama yıllara göre %15-20 aralığında değişen pazar payıyla iş makinası temini alanında Türkiye’de önde gelen firmalardan biridir. Piyasaya sunulan iş makinaları, birçok açıdan çevreyle etkileşim içerisindedir, bu makinelerin en başta kullanım amacı sebebiyle hafriyat, madencilik, deniz taramaları vb. faaliyetler sonucu topoğrafik yapıyı değiştirerek çevreye doğrudan etki ettiği rahatlıkla söylenebilir. Son yıllarda elektrikli makine üretimi üzerinde bazı AR-GE çalışmaları yapılıyor olsa da dünyadaki iş makinalarının motorlarının çoğu halen dizel yakıtlarla çalışmaktadır. Ayrıca  evreyle etkileşim noktasında ağır tonajlı bu makinelerin denizaşırı nakliyeleri ve iç dağıtımları sırasında nakliye araçlarının çevreye olan emisyon etkisini de kesinlikle göz ardı etmemek gerekir. ENKA kültürünün ve sürdürülebilirlik yaklaşımının bir parçası olarak doğaya, insana ve çevreye saygılı tutumuyla ENKA Pazarlama, temin ettiği bu makinelerin tedarik zinciri ve makine yaşam döngüsü sürecinin her noktasında çevresel olumsuz etkileri asgari düzeye indirmeyi hedefler.

Özellikle AB, ABD ve Japonya’da son yıllarda kanun düzenlemeleriyle hızlı bir şekilde kontrol altına alınan ve azaltılan iş makinaları motor emisyon seviyelerine paralel şekilde, Türkiye’de de motor emisyon hedef değerleri yıllar içerisinde hızla azaltılmıştır. ENKA Pazarlama olarak piyasaya sürdüğümüz makineler asgari emisyon yükümlülüklerini yerine getirmektedir, bununla birlikte gerek bazı ürünlerde gereksinimin de ötesi fazlara geçerek, gerekse ileri teknolojiler, son kullanıcıya yönelik eğitimlerimiz, ekipman tecrübemiz ve doğru yönlendirmelerimiz sonucu elde edilen yakıt düşüşünün de etkisiyle motor kaynaklı emisyonlarda üst düzey bir azaltım standardı yakalamış durumda olduğumuzu vurgulamak gerekir.

Dağıtım ve depolama sürecinde yapılabilecek iyileştirmeler konusunda ise, ENKA Pazarlama lojistik ekibi olarak yaptığımız analizlerde bu makinelerin Türkiye içi dağıtımları sırasında kullanılan ağır tonajlı nakliye araçlarından, binek araçların katbekat üzerinde bir emisyon salındığı ve rota depolama optimizasyonlarıyla bu değerleri aşağı çekebileceğimiz ve ayrıca gereksiz kaynak kullanımını, maliyetleri ve de nakliye sürelerini önemli ölçüde azaltabileceğimiz sonucuna ulaştık. Birden fazla depo modellemesiyle Mersin depomuzun kullanımını arttırarak dağıtım ağırlık merkezini doğuya çekmek suretiyle, bir yılda dünyanın etrafını yaklaşık 12 kez dönebilecek şekilde kat edilen ortalama 500.000 km’lik ENKA Pazarlama iş makinaları iç dağıtım rotasının, %31 oranında azaltılabileceği, beraberinde 7×106 mg seviyesinde emisyon salınımının, 150 gün kadar nakliye süresinin ve 1,5 milyon TL civarında nakliye, depolama tasarrufunun sağlanabileceği tespit edilmiş olup, şirket depolama stratejisi bu yeni modellemeye göre güncellenmiştir.

Ayrıca, ENKA Pazarlama olarak denizaşırı nakliyeleri ve iç dağıtımı gerçekleştiren servis sağlayıcılarımızın da çevresel hassasiyete sahip olup olmadığını hem tedarikçi seçim hem de değerlendirme aşamalarımızda sorguluyoruz. Bu servis sağlayıcıların gerekli kriterleri sağlayacak seviyede olmalarını mutlaka temin edecek sıkı bir kontrol mekânizması kurma çalışmalarımızsa halen devam ediyor. ENKA Pazarlama olarak sahip olduğumuz sürdürülebilirlik bilincinin, servis sağlayıcılarımızda ve dolayısıyla sektör genelinde de gelişmesine katkı sağlamak önceliklerimiz arasında yer alıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here